www.geoparkganovce.sk
DE
EN
SK

IV. ročník medzinárodného umeleckého sympózia „ART.4G.PARK“

Predchádzajúci článok: Pripravované podujatia

Vážení občania Gánoviec,

    úprimne nás teší, že sa nám aj vďaka Vášmu záujmu a podpore darí udržať kontinuitu v organizovaní umeleckých sympózií. Zdá sa to len nedávno, keď sme slávnostnou vernisážou za účasti Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku zavŕšili minuloročné úspešné sympózium „Odtlačme si svoju históriu“. Rok rýchle ubehol a  záverom leta Vás opäť srdečne pozývame na

IV. ročník medzinárodného umeleckého sympózia „ART.4G.PARK“, ktoré je súčasťou projektu „ART Gánovce“, spolufinancovaného programom Európskej únie „Európa pre občanov“.

 

Bude sa konať v dňoch 30. augusta - 10. septembra 2016 a vyvrcholí slávnostnou vernisážou v sobotu 10. septembra o 15:00 hodine v parku pri Materskej škole v Gánovciach (Športová 230/10). Vernisáž bude súčasťou programu Dňa obce.

Projekt zastrešuje Obecný úrad Gánovce pod vedením pani starostky, Ing. Alžbety Čekovskej v úzkej spolupráci s dobrovoľníckou aktivitou Občianskeho združenia Neandertal, Gánovce a Machaon International, Poprad.

 

 

Na rozdiel od predchádzajúceho ročníka sa sympózia zúčastní menší počet umelcov, ale nimi vytvorené diela budú trvácne. Budú pracovať s materiálmi ako travertín, betón, keramika a budú maľovať.  Celkovo privítame 6 umelcov zo Slovenska (Peter Smik, umelecký keramikár, Hôrka, Dušan Baláž, maliar, Košice), Česka (Hynek Skoták, sochár, Brno) a Ruska (Michail Beketov, sochár, Jaroslavľ, Anastasia Denisova, textilná tvorba a maľba, Syktyvkar, Makta Doraev, sochár, umelecký kováč, Syktyvkar). Niektorí nás už navštívili a tešia sa na opätovné stretnutie. Iní prídu po prvý krát a dúfame, že ich atmosféra nášho sympózia osloví a v budúcnosti sa budú taktiež radi vracať. Z areálu náleziska neandertálca sa tvorba presunie do parku pri Materskej škole. Genius loci tohto nádherného miesta (ako aj samotných Gánoviec a širšieho okolia) nepochybne prebudí v umelcoch inšpiráciu. A v nás, obyvateľoch, prebudí potrebu chrániť ho a zveľaďovať. Novovzniknutý umelecký park bude základom pre jeho rozširovanie v ďalších ročníkoch. Popri pivničných priestoroch škôlky bude ďalším príjemným miestom na vzájomné stretávanie sa a organizovanie spoločných akcií obyvateľov.

Hneď na úvod Vás radi privítame na otváracom kultúrnom podujatí „Keď sa múzam ešte nechce spať“ s poéziou básnika Vladislava Vaľka z Popradu s hudobným sprievodom. Uskutoční sa v utorok 30. augusta o 20:00 v pivničných priestoroch Materskej školy.

Aj v tomto roku sme pre Vás pripravili obľúbené tvorivé dielne.

Detské tvorivé dielne s umeleckým keramikárom z Hôrky Petrom Smikom budú vo štvrtok 1.9. (štátny sviatok) a v utorok 6.9. od 16:30 hod. do cca 18:30 hod. (v utorok do 18:00 hod.) v pivničných priestoroch Materskej školy. Deti budú rovnako ako v minulom roku tvoriť keramiku z hliny. V utorok sa môžu zúčastniť len tie deti, ktoré si vyrábali výrobky v prvom termíne, nakoľko budú svoje vypálené výrobky glazovať.

UPOZORNENIE - je potrebné sa vopred telefonicky prihlásiť na telefónnom čísle 0907 640290 (Monika Dorošenková), keďže priestory majú obmedzenú kapacitu.

Detské tvorivé dielne s Magdalénou Michlíkovou z Gánoviec budú v sobotu 3.9.2016 a vo štvrtok 8.9.2016. V sobotu si deti budú zdobiť drevené vtáčie búdky a vo štvrtok. bude tvorba zameraná na výrobu polymérového náhrdelníka. Tieto dielne sa uskutočnia od 16:30 hod. do cca 18:30 hod. na Obecnom úrade.

UPOZORNENIE - taktiež je potrebné sa vopred telefonicky prihlásiť na telefónnom čísle 0911 362281 (Magdaléna Michlíková).

Materiál na všetky detské tvorivé dielne bude zabezpečený. Samozrejme, detské dielka vytvorené v priebehu sympózia budú vystavené na záverečnej slávnostnej vernisáži.

Tešíme sa na Vašu aktívnu účasť! Len Váš záujem a Vaša spokojnosť dávajú akcii zmysel a organizátorom chuť do novej práce. Veríme, že si v priebehu sympózia nájdete svoj bod záujmu. Stretnutia s umelcami sú veľmi obohacujúce, preto ich neváhajte osloviť aj počas tvorby. Nepochybne sa potešia. Nás, organizátorov, zas poteší Vaša pomoc v akejkoľvek forme (pohostenie umelcov, pomocné práce, požičanie náradia, pomoc pri príprave vernisáže a pod.) Vopred ďakujeme!

Informácie o akcii budú zverejnené  na stránke obce Gánovce www.ganovce.sk. Tento oznam, ako aj fotografie z predchádzajúcich ročníkov si môžete pozrieť na stránke Občianskeho združenia Neandertal www.geoparkganovce.sk. Viac fotografií z predchádzajúcich ročníkov nájdete aj na facebooku – „Klub priateľov gánovského neandertálca“.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo pripomienok môžete kontaktovať organizátorov:

Alžbeta Čekovská, obecganovce@sinet.sk, mobil 0907 992 141
Karol Piovarcsy, karol.piovarcsy@stonline.sk, mobil 0907 937 221
Jozef Srna, srnajozef@gmail.com, mobil 0905 650 226
Monika Dorošenková, monika.dorosenkova@gmail.com, mobil 0907 640 290    
Svetlana Belova, zapovedniks@gmail.com, mobil 0917 449 943
Juraj Dorošenko, juraj.dorosenko@hotmail.com, mobil 0905 890 200

 

 

 

 

 

 

Nasledujúci článok: DETI NEPOZNAJÚ HRANICE
 

 
Viac hláv viac rozumu.

V započatom, určite budeme ďalej pracovať, ale dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Ak máte nejaký dobrý nápad, čo všetko by sa dalo v našom rodiacom sa gánovskom geoparku urobiť, zrealizovať, zmeniť, vylepšiť, jednoducho ak máte dobrý nápad, sem s ním.
 


Geopark Neandertal Gánovce
Občianske združenie Neandertal