www.geoparkganovce.sk
DE
EN
SK

IV. ročník medzinárodného umeleckého sympózia „ART.4G.PARK“


    V dňoch 30. augusta. - 10. septembra 2016 sa  konal už IV. ročník medzinárodného umeleckého sympózia „ART.4G.PARK“. Sympózium bolo súčasťou projektu


ART Gánovce“,

spolufinancovaného programom Európskej únie

Európa pre občanov“.


Projekt zastrešoval Obecný úrad Gánovce pod vedením pani starostky, Ing. Alžbety Čekovskej v úzkej spolupráci s dobrovoľníckou aktivitou Občianskeho združenia Neandertal, Gánovce pod vedením Ing. Moniky Dorošenkovej a pomoci Ing. Jozefa Srnu a RNDr. Karola Piovarcsyho.

Budúci ART.4G.PARK
Travertín je tu!
Zatiaľ pracujú mechanizmy
"Idem na to" Makta Doraev
"Já taky" Hynek Skoták
"Давайте" Michail Beketov
Anastasija Denisova a "Babička", 2014
Hra svetla a farieb - Dušan Baláž
Hlina pod rukami - Peter Smik
Pomáhajú aj organizátori
Nálada je výborná

V rámci sympózia tvorilo 6 umelcov, ktorí prišli zo Slovenska (Peter Smik, umelecký keramikár, Hôrka  a Dušan Baláž, maliar, Košice), Českej republiky (Hynek Skoták, sochár, Vilémovice) a Ruska (Michail Beketov, sochár, Jaroslavľ, Anastasia Denisova, textilná tvorba a maľba, Syktyvkar, Makta Doraev, sochár, umelecký kováč, Syktyvkar).
Z areálu náleziska neandertálca sa tvorba presunula do parku pri Materskej škole. Genius loci tohto nádherného miesta (ako aj samotných Gánoviec a širšieho okolia) nepochybne prebudil v umelcoch inšpiráciu a v obyvateľoch  potrebu chrániť ho a zveľaďovať.
Novovzniknutý umelecký park je základom pre jeho rozširovanie v ďalších ročníkoch.

Okrem samotnej práce umelcov sympózium obohatili sprievodné podujatia -  kultúrny program „Keď sa múzam ešte nechce spať“ s poéziou básnika Vladislava Vaľka z Popradu s hudobným sprievodom Moniky Piekielnickej zo Svitu  a štyri detské tvorivé dielne. Deti vyrábali a nanášali glazúry na keramické dózy pod vedením umeleckého keramikára Petra Smika z Hôrky, tvorili  polymérové náhrdelníky a zdobili drevené vtáčie búdky pod vedením Magdalény Michlíkovej z Gánoviec
Všetky umelecké dielka našich detí boli vystavené aj na vernisáži, ktorá sa konala v záhrade Materskej škôlky.
Sochy, keramické dielo si môžete pozrieť v záhrade škôlky. Niektoré obrazy sú umiestnené na Obecnom úrade.


Podujatie pokračovalo v presadzovaní myšlienok „Gánovce – Teritórium inšpirácie“ a „Geopark Gánovce“. Svojou nepochybne pozitívnou atmosférou prispelo k tvorivému umeleckému procesu  zúčastnených umelcov a k chuti do ďalšej práce pre organizátorov. 

 

 
Viac hláv viac rozumu.

V započatom, určite budeme ďalej pracovať, ale dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Ak máte nejaký dobrý nápad, čo všetko by sa dalo v našom rodiacom sa gánovskom geoparku urobiť, zrealizovať, zmeniť, vylepšiť, jednoducho ak máte dobrý nápad, sem s ním.
 

Naše projekty podporili

 

Geopark Neandertal Gánovce
Občianske združenie Neandertal