www.geoparkganovce.sk
DE
EN
SK

III. ročník Umeleckého sympózia „Odtlačme si svoju históriu“.

Predchádzajúci článok: Tak naše Sympózium úspešne začalo

Sme veľmi potešení, že Vás opäť po roku môžeme pozvať na umelecké sympózium, ktoré bude pokračovať v tradícii začatej v roku 2013. Po sympóziu krajinárskeho umenia „Mystérium pravekého lovu“, ktoré sa konalo v septembri 2013, maliarskom plenéri „Teritórium inšpirácie“, ktorý sa konal v máji 2014 a sympóziu krajinárskeho umenia „Záhady života od praveku po súčasnosť“ v septembri 2014 si Vás dovoľujeme pozvať na:

III. ročník Umeleckého sympózia „Odtlačme si svoju históriu“.

Bude sa konať v dňoch 7. - 12. septembra 2015 a vyvrcholí slávnostnou vernisážou v sobotu 12. septembra o 15:00 hodine v areáli Hrádok. Vernisáž bude súčasťou programu Dňa obce.

Dovoľte nám v krátkosti predstaviť pripravované podujatie. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, tohtoročné umelecké sympózium sa uskutoční v rámci projektu:

Tomorrow of the Partnership/Zajtrajšok partnerstva“,

ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej komisie v rámci programu Európa pre občanov.

 

Projekt zastrešuje Obecný úrad Gánovce pod vedením pani starostky, Ing. Alžbety Čekovskej v úzkej spolupráci s dobrovoľníckou aktivitou Občianskeho združenia Neandertal, Gánovce a Machaon International, Poprad. Program Európa pre občanov chce podporovať predovšetkým partnerskú spoluprácu miest a obcí. Práve preto privítame okrem slovenských umelcov aj umelcov z Čiech a Poľska. Zúčastnia sa aj umelci z Ruska a Bieloruska, ktorí tu tvorili počas predchádzajúcich ročníkov a našu obec a ľudí si zamilovali. Okrem nich privítame aj jedného umelca z ďalekého Kazachstanu. Celkovo 13 umelcov bude tvoriť pod vedením umeleckého vedúceho Michaila Beketova, akademického sochára z mesta Jaroslavľ, Rusko (autora pamätníka hokejistom KHL z Jaroslavli, ktorí - bohužiaľ vrátane nášho Pavla Demitru -zahynuli pri leteckom nešťastí). Tentokrát bude tvorba na sympóziu rôznorodá. Umelci budú pracovať s drevom, kameňom, betónom, bude vytvorené aj dielo z keramiky a maľby na plátne.

Keďže detské tvorivé dielne počas maliarskeho plenéru v minulom roku mali veľký úspech, organizátori pripravujú opäť niečo pre našich najmenších.

V nedeľu 6.9. o 17:00 hodine v areáli Materskej školy bude detská tvorivá dielňa s umeleckým keramikárom z Hôrky Petrom Smikom. Deti budú tvoriť keramiku z hliny, ktorá sa v priebehu trvania sympózia vypáli a hotové dielka budú vystavené na záverečnej vernisáži.

V stredu 9.9. o 16:00 (do cca 19:00) v areáli Hrádok bude detská tvorivá dielňa s Magdou Michlíkovou, kreatívnou obyvateľkou Gánoviec a Majkou Bartovou, účastníčkou sympózia z Čiech. Deti budú tvoriť z polymérovej hmoty FIMO. V prípade zlého počasia sa tvorivá dielňa uskutoční v priestoroch Obecného úradu.

V piatok 11.9. o 16:00 (do cca 19:00) v areáli Hrádok bude detská tvorivá dielňa s Magdou Michlíkovou. Tentokrát si deti budú môcť vyrobiť malé domčeky zo zvyškového dreva - RECY. V prípade zlého počasia sa tvorivá dielňa uskutoční v priestoroch Obecného úradu. Materiál bude zabezpečený, deti si môžu priniesť podložky na sedenie a pitný režim.

Pre účastníkov sympózia a všetkých záujemcov je pripravená aj kultúrna akcia – koncert multiinštrumentalistu Michala Smetanku spojený s malou prednáškou o archeohudbe. Pán Smetanka vlastní kópiu najstaršej píšťaly na svete (45 000 rokov) z neandertálskeho náleziska Divje Babe v Slovinsku, ktorú nám, samozrejme, predstaví. Na koncert sa môžete prísť pozrieť v pondelok 7.9. o 19:30 do areálu Materskej školy.

Taktiež, pre záujemcov všetkých vekových kategórií je pripravená zaujímavá prednáška o Európskej únii, ktorú si pre Vás pripravil náš spoluobčan Jozef Bednár. Prednáška sa bude konať v pondelok 7.9. o 16:30 v zasadačke Obecného úradu.

Veríme, že sa Vám pripravovaná akcia, ktorá opäť obohatí kultúrny život v obci, viac spojí jej obyvateľov a zviditeľní Gánovce smerom navonok bude páčiť. Počas predchádzajúcich ročníkov ste milo prekvapili umelcov aj organizátorov. Budeme opäť vďační za akúkoľvek pomoc (fyzická pomoc, prípadné požičanie potrebného náradia, pohostenie umelcov domácimi špecialitami, koláčmi, čajom a pod.). Najväčšou odmenou pre umelcov bude určite Váš záujem o ich prácu a to nielen počas vyvrcholenia – vernisáže, ale po celú dobu trvania sympózia. Tešíme sa na Vás!

Informácie o akcii budú zverejnené na stránke obce Gánovce www.ganovce.sk. Tento oznam, ako aj fotografie z predchádzajúcich ročníkov si môžete pozrieť na stránke Občianskeho združenia Neandertal www.geoparkganovce.sk. Viac fotografií z predchádzajúcich ročníkov nájdete aj na facebooku – „Klub priateľov gánovského neandertálca“.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo pripomienok môžete kontaktovať organizátorov:

Alžbeta Čekovská: obecganovce@sinet.sk mobil: 0907 992 141
Karol Piovarcsy: karol.piovarcsy@stonline.sk mobil : 0907 937 221
Svetlana Belova: zapovedniks@gmail.com mobil : 0917 449 943
Jozef Srna: srnajozef@gmail.com mobil: 0905 650 226
Juraj Dorošenko: bilanxlibra@post.sk mobil : 0905 890 200
Monika Dorosenkova: monika.dorosenkova@gmail.com mobil: 0907 640 290

        

 

 
Viac hláv viac rozumu.

V započatom, určite budeme ďalej pracovať, ale dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Ak máte nejaký dobrý nápad, čo všetko by sa dalo v našom rodiacom sa gánovskom geoparku urobiť, zrealizovať, zmeniť, vylepšiť, jednoducho ak máte dobrý nápad, sem s ním.
 


Geopark Neandertal Gánovce
Občianske združenie Neandertal