www.geoparkganovce.sk
DE
EN
SK

TERITÓRIUM INŠPIRÁCIE

V dňoch 28.05.2014 až 07.06.2014 sme v našej obci Gánovce  v spolupráci s Machaon International, Obecným úradom a  OZ Neandertal zorganizovali 1. maliarsky plenér s názvom
„TERITÓRIUM INŠPIRÁCIE“.

Zúčastnili sa na ňom umelci zo Slovenska a Ruska. Všetci umelci boli ubytovaní v rodinách po celej obci. Počas celej doby trvania plenéra umelci namaľovali 10-ky obrazov z našej obce, ale aj zo Slovenského raja a Spišskej Soboty.

Veľmi ocenenou sprievodnou akciou bol aj každodenný maliarsky kurz pre naše deti. Zúčastňovali sa ich deti nielen z Gánoviec, ale aj z Popradu a dokonca prišli aj deti zo Šrobárovho ústavu z Dolného Smokovca. Taktiež mal dobrý ohlas malý kurz fotografovania pre deti aj dospelých, ktoré viedol amatérsky fotograf a cestovateľ pán Róbert Ondo z Gánoviec.

Celotýždňové úsilie umelcov vyvrcholilo vernisážou, ktorá sa konala pod holým nebom pred Obecným úradom a v sále Obecného úradu v piatok 06.06.2014. Súčasťou vernisáže boli aj vystavené detské kresby. Na vernisáž sa spontánne prišlo pozrieť odhadom 200 ľudí z Gánoviec, ale aj z Popradu a okolia. Časť obrazov zostalo v obci a preto sme založili mini galériu na Obecnom úrade, aby sme  mohli spomínať na tento výnimočný týždeň.

Veľmi aktívny prístup bol od väčšiny občanov Gánoviec,  ale aj  z  Popradu. Chceme sa  veľmi, veľmi poďakovať za Vašu pomoc. Nie len za poskytnuté financie, ale aj Vaše koláče, čaj, kávu aj víno, či šampanské,  fotografie, pozitívnu energiu a Vašu morálnu podporu tejto akcii. Robili to veľmi nezištne a veľmi spontánne. Nedá sa v tomto príspevku vymenovať všetkých čo nám pomáhali, ale veľmi ste nám pomohli v našom úsilí zase raz urobiť našu obec stredobodom pozornosti širokej verejnosti.

Zase raz sa o nás viac zaujímali média (Markíza, TV JOJ, Popradský kuriér, Podtatranské noviny, Nový čas).

Na priložených fotografiách uvidíte všetky namaľované obrazy a umelecké diala vytvorené v rámci tejto akcie, ale aj atmosféru počas celého týždňa.

Veľmi oceňujeme pomoc Ministerstva kultúry Ruskej federácie. Ministerstvo kultúry nám bez akýchkoľvek podmienok uhradilo letenky z Moskvy do Viedne a späť pre všetkých umelcov - большое спасибо!

Chcem sa však osobitne poďakovať nášmu organizačnému výboru, ktorý pracoval na tejto akcii v zložení: Monika Dorošenková  - predseda organizačného výboru a členovia organizačného výboru  - Alžbeta Čekovská , Svetlana Belova, Štefánia Piovarcsyová, Juraj Dorošenko, Jozef Srna a Karol Piovarcsy.

Ešte raz ďakujeme za Vašu pomoc a dúfame, že sa zase stretneme na 2. sympóziu, ktoré chceme uskutočniť v septembri - októbri 2014.

 

 V Gánovciach 31.07.2014

                                                                                                  RNDr. Karol Piovarcsy

                                                                                          člen organizačného výboru

 

 
Viac hláv viac rozumu.

V započatom, určite budeme ďalej pracovať, ale dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Ak máte nejaký dobrý nápad, čo všetko by sa dalo v našom rodiacom sa gánovskom geoparku urobiť, zrealizovať, zmeniť, vylepšiť, jednoducho ak máte dobrý nápad, sem s ním.
 
Taras Geš, Gánovce 3, 2014
O. Karpačeva, Spišská Sobota, 2014
Anastasia Denisova, Gánovce, Mária Dravecká, 2014
Geopark Neandertal Gánovce
Občianske združenie Neandertal