V roku 1926 bol českým zberateľom J. Petrbokom získaný na lokalite Gánovce výliatok mozgovne, ktorý bol po analýze prof. E. Vlčkom priradený dospelému jedincovi neandertálskeho človeka, pravdepodobne ženského pohlavia. Tohto roku (2016) si takto pripomíname už 90. výročie tohto epochálneho objavu, ktorý patrí aj v súčasnosti k najvýznamnejším dôkazom prítomnosti neandertálcov na našom území a svojho času preslávil obec Gánovce ďaleko za hranice Slovenska. Objav zároveň podnietil nový výskum lokality v 50. rokoch minulého storočia, ktorý okrem fosílnych nálezov vyhynutej štvrtohornej megafauny (slony lesné, nosorožce Merckove, mamuty srstnaté, nosorožce srstnaté, prajelene obrovské, bizóny stepné, pratury, medvede jaskynné, pralevy, hyeny a iné) priniesol aj objav kostí ďalšieho, mladšieho neandertálskeho jedinca. Všetky tieto významné nálezy, datované do obdobia poslednej doby medziľadovej (ém) až posledného zaľadnenia (vislan) sú jedinečným dôkazom o živote pred 120 000 až 11 500 rokmi. V tom čase bola napriek odlišným klimatickým podmienkam oveľa väčšia diverzita fauny oproti dnešku a človek bol pevnou súčasťou prírody.
Vo štvrtok 28. apríla 2016 sa v obci Gánovce uskutoční pri tejto príležitosti medzinárodná konferencia (Geologicko-Paleontologicko-Archeologická Diskusia, skrátene Gepaard 2016 - Stratené svety doby kamennej v travertíne), na ktorej vedci zo 6 krajín sveta budú prezentovať najnovšie výsledky archeologického a paleontologického výskumu, vzťahujúceho sa najmä k obdobiu, počas ktorého žili Neandertálci, pôvodní obyvatelia Európy, ktorých postupne vytlačili a nahradili naši predkovia po príchode z afroázijských lovíšť pred 40 000 až 20 000 rokmi.
Medzinárodná konferencia venovaná výročiu nálezu minimálne európskeho významu je spojená aj so 140. výročím založenia Podtatranského múzea v Poprade, dôležitej muzeálnej inštitúcie pre zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu pod našimi Tatrami a 700. ročným výročím prvej písomnej zmienky o obci Gánovce.
Hlavnými organizátormi medzinárodnej konferencie sú: Katedra geológie a paleontológie, Prírodovedecká fakulta UK Bratislava, Podtatranské múzeum v Poprade, Obec Gánovce, OZ Neandertal Gánovce, Archeologický ústav SAV – oddelenie Košice, PAMARCH s. r. o.